Az egyházak és a kisvasutak a suttyomban átírt költségvetés nyertesei
Egy kormányrendelettel több mint 300 milliárd forintot csoportosítottak át. Az egyházi programokra, sportfejlesztésekre és a kisvasutak építésére is több pénz jut.
Egy kormányrendelettel több mint 300 milliárd forintot csoportosítottak át. Az egyházi programokra, sportfejlesztésekre és a kisvasutak építésére is több pénz jut.
Egy kormányhatározat újabb 490 millió forintot szán a kormányfő protokollfeladatainak ellátására.
Zűrzavarral jár, hogy az Országgyűlés újabban már a tavaszi ülésszakon elfogadja a következő év költségvetését. Közben az ideit is át kell írni. Mindemellett a kormány elkezdte a felkészülést a 2018. évi választásokra.
A 2014–2020-as fejlesztési ciklusból Magyarország még nem hívott le pénzeket, de a költségvetés terhére már 23 milliárd forintot kifizettek a győzteseknek. A projektek ugyanis olyan szakaszban tartanak, hogy még nem tudnak teljesítésalapú számlákat hozni. Az év második felétől változhat a trend.
32,3 milliárdból működtetik jövőre a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot, ha a költségvetési bizottság után a parlament is elfogadja az erről szóló előterjesztést. Az MTVA-nak az ideihez hasonló összeget, 77,7 milliárd forintot szavazott meg a bizottság.
A parlament elfogadta a 2016-os költségvetést, Varga Mihály pedig kiállt, és bejelentett egy szokványosan lapos sajtótájékoztatón.
Ami kormányzati nézőpontból az adócsökkentés, a tervezhetőség és a fejlődés költségvetése, az a kritikusok szemében a szétzilált adórendszer konzerválása, az átláthatatlanság törvényesítése és lefékeződés. Ahány szempont, annyi olvasat.
Újabb kétnapos rendkívüli üléssel folytatja munkáját az Országgyűlés a jövő héten. A képviselők - 23 másik előterjesztés mellett - kedden fogadhatják el a 2016-os költségvetést.
A parlament kedden megszavazott egy összegző módosító indítványt. Ennek megfelelően a jövő évi büdzsé bevételi főösszege 15 800 milliárd, a kiadási 16 561 milliárd forint lesz, a hiány pedig 761 milliárd forint.
Kovács Árpád szerint a jövő évi költségvetés fő számain valószínűleg már nem fognak változtatni.
Jó időre lőttek az egykulcsos társasági adónak, a szociális temetésnek, a média kap egy újabb pofont, a dohánycégek se maradnak ki a jóból, az adócsalók és a zavarosban halászók viszont örülhetnek, mert Magyarország lesz a Kánaán egy évig - ezek a legérdekesebbek abból a sok kellemetlen változtatásból, amelyeket kedden fogadott el a parlament kormánypárti többsége egyetlen törvényben.
Jövőre a külföldi telephelyen keletkezett jövedelmeket is figyelembe kell venni a magyarországi adó kiszámításakor.
Június 23-án "szegénykórházat" állítanak fel az egészségügyi dolgozók az NGM előtt, ahol bemutatják a magyar egészségügy jelenlegi és - a beavatkozás híján - jövőbeli állapotát. Július 1-jén pedig újabb tüntetést tartanak az egészségügyben dolgozók, akik szerint a jövő évi költségvetés nem rendel elég forrást a biztonságos betegellátás megteremtéséhez.
Itt másfél milliárd, ott 300 millió - szétkapták a 2016-os költségvetés tervezetét, több száz javaslat jött csak a Jobbiktól. A fideszes módosítók leginkább sportcélokra szereznének további pénzeket. Az MSZP 285 milliárdot akar a szociális területen, az oktatásban, valamint az egészségügyben dolgozók bérfejlesztésére.
Bár öt éve ígérgetik a szociális béremelést, ez mindig elmaradt. Az MSZP módosítana a jövő évi költségvetésen, hogy stadionok helyett a szociális kiadásokat növeljék.
A POlicy Agenda elemzésében arra mutat rá, hogy míg a jóléti kiadások az elmúlt 8 évben szinte folyamatosan csökkentek, addig a sportra és az állam működésére szánt összegek emelkedtek.
Nagyobb segítséget a szegény családoknak, egyenlő esélyeket az oktatásban, átláthatóságot Paks ügyében – ezekkel a javaslatokkal álltak elő ma délután civil szervezetek, a költségvetési vita kezdetére időzítve mondandójukat. Sok felvetésük annyira evidens, hogy már szinte emlegetni is kínos. Ennél csak az a kínosabb, hogy a címzettről mindez lepereg.
Az államháztartás finanszírozásával kapcsolatos stratégiai fontosságú adatokat két, a háttérszámításokat pedig tíz évig is titkolhatják. Így még több olyan ügy lesz, amiről a nyilvánosság nem szerezhet tudomást. Igaz, a kormány ma is tetszése szerint adagolhatja az adatokat, így egyelőre fölöslegesnek tűnik a javaslat.
Legfeljebb hivatalos dokumentumokban szokta felvázolni az Orbán-kormány, hogy miképp képzeli el az elkövetkezendő esztendőket. Bár a miniszterelnököt idézve egy felívelő korszak küszöbén állunk, az adatokból kitetszik, jócskán lesznek, akik belebotlanak.
Takaréklángra állítja a kormány az államadósság elleni harcot, újabb bombát dob a médiára, és megint jegeli a cégek adócsökkentését, ahogyan a szociális temetést is. Az állami pénzmosoda viszont még jobban fog működni.